Nejnovější zprávy z Církev.cz

„Buďte tvůrci milosrdenství“, povzbuzuje papež členy dobrovolnických organizací

Poslední letošní video, kterým Svatý otec v rámci Celosvětové sítě modlitby s papežem doprovází úmysly, jež svěřuje celé katolické církvi, se zaměřuje na práci dobrovolnických organizací a jejich členů. Papež je vybízí, aby pracovali nejenom „pro lidi“, ale také „s lidmi“, a stávali se tvůrci milosrdenství.

Číst dál

Covid: Senioři a právo na křehkost

„Pandemie a Františkovo magisterium“: série videí ve spolupráci s Dikasteriem pro integrální lidský rozvoj a Vatikánskou komisí Covid 19 znovu předkládá papežovo učení o globální zdravotní krizi, aby potvrdilo, že z krize se nevychází stejně, ale lépe nebo hůře, a že „člověk nevychází sám“, ale „vede druhého za ruku“.

Číst dál

Jak to všechno začalo...

Jak doma dětem navodit tu pravou vánoční atmosféru? To vezmete hejno myší a současného římského biskupa. Přidáte zakladatele žebravého řádu, jedno zemědělské zařízení pro zakládání sena, zákeřnou kočku, temné uličky Vatikánu a partu stavebních dělníků. A je to. Nebo jsem na něco zapomněla?

Číst dál

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.

Číst dál

Prodáváme a budujeme, abychom mohli fungovat další staletí

Zveřejňujeme tiskovou zprávu prezentovanou během tiskové konference pořádané 1. prosince na pražském arcibiskupství.

Číst dál

Aby nám něco důležitého neuteklo

Říká se, že vše zrychluje a něco na tom bude. Rychlé nákupy, zpravodajství z celého světa okamžitě na dosah ruky, internet rychlý jako blesk, o autech ani nemluvě.

Číst dál

Papež při předávání Ratzingerovy ceny vyzdvihl dílo svého předchůdce

Právník Joseph Halevi Horowitz Weiler a teolog Michel Fedou dnes převzali ve Vatikánu v přítomnosti papeže Františka Ratzingerovu cenu. Tu každoročně uděluje Nadace Josepha Ratzingera/Benedikta XVI. za mimořádný přínos k propojení vědy a teologie.

Číst dál

Papež v únoru navštíví Kongo a Jižní Súdán

Svatý stolec dnes oznámil, že se papež František vydá na apoštolskou cestu do Konžské demokratické republiky a poté Jižního Súdánu ve dnech 31. ledna až 5. února 2023. Tyto cesty byly v minulosti ze zdravotních důvodů odloženy.

Číst dál

Příběhy ze zdivočelých časů

Sedm dokumentárních povídek z měsíců po druhé světové válce přináší nová kniha Miloše Doležala – třetí díl zamýšlené tetralogie. Nese výstižný název 1945: Léto běsů.

Číst dál

Za technickými problémy vatikánských webů by mohli stát ruští hackeři

Výpadek všech vatikánských internetových stránek pravděpodobně způsobil hackerský útok. Podstránky portálu vatican.va jsou od včerejšího odpoledne stále nedostupné, zatímco zpravodajský web vaticannews.va s mnoha jazykovými sekcemi již funguje.

Číst dál

Rozhovor s novým předsedou biskupské konference USA

Arcibiskup, který byl nedávno zvolen hlavou amerického episkopátu, se zúčastnil dvoudenního setkání Generálního sekretariátu synody s předsedy a koordinátory kontinentálních shromáždění. V interview hovoří o průběhu synodního procesu v USA, o jeho potenciálu v boji proti rozdělení v církvi a o strategiích, jak zapojit hlasy těch, kteří jsou nejvíce na okraji.

Číst dál

Myslet i na druhé, kteří nemají

Kromě dárků pro své blízké lze myslet i na ty, kteří se potýkají s nedostatkem. Charitativní organizace k tomu připravily řadu projektů a sbírek.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.

Číst dál

Trio světců v komiksovém vyprávění

Postavy světců obvykle poznáváme skrze legendy. Už z několika vět často vyplyne, s jak výjimečným osudem se potkáváme a jak mocnou inspiraci nabízejí. Tyto příběhy potřebujeme. Nejen do naší každodennosti, ale i na delší cesty, kdy tápáme mezi znameními doby. Kdo by nechtěl dohlédnout až za nejbližší kopec?

Číst dál

Advent s vůní dětských knížek

Když to není v mobilu, tak je to nezajímá. Pro rodiče i prarodiče je převelice snadné uchýlit se k rezignovanému povzdechu a láteřit nad sociálními sítěmi, bohapustou zábavou svých potomků a jejich leností. Těžší, ale přitom neskutečně zábavnější je vstoupit společně s nimi do světa příběhů.

Číst dál

Vskutku doma jsme teprve u Pána Boha

Právě vyšla nová kniha evangelického faráře Martina T. Zikmunda Stesk po Kraji. Jde o aktuální a zároveň nadčasovou publikaci, v níž se autor pokouší oslovit jak katolické, tak i evangelické čtenáře. Takovou snahu propojovat v českém ekumenickém diskurzu nalezneme jen zřídka.

Číst dál

Program papežských bohoslužeb na dobu vánoční

Vatikán dnes zveřejnil přehled bohoslužeb, kterým bude Svatý otec František předsedat ve vánoční době a jejichž dějištěm bude s jedinou výjimkou vždy svatopetrská bazilika.

Číst dál

V čele důležitého vatikánského úřadu stane laik

Vedoucí vatikánského Ekonomického sekretariátu neočekávaně odstoupil z funkce. Papež František dnes přijal rezignaci 63letého španělského jezuity Juana Antonia Guerrera Alvese, který post vykonával necelé tři roky. Nahradí ho dosavadní generální sekretář úřadu, 62letý španělský ekonom Maximino Caballero Ledo. Vedle vedoucího Dikasteria pro komunikaci Paola Ruffiniho se stává teprve druhým laikem v čele jednoho z řídicích administrativních orgánů Svatého stolce.

Číst dál

Papež konstantinopolskému patriarchovi: K trvalé jednotě skrze rostoucí svatost života

V rámci tradiční výměny delegací mezi Svatým stolcem a konstantinopolským patriarchátem na příslušné patronátní svátky vedl vatikánskou delegaci do Istanbulu na dnešní svátek sv. Ondřeje kardinál Leonardo Sandri, emeritní prefekt Dikasteria pro východní církve, který patriarchovi Bartoloměji předal papežské poselství.

Číst dál

Vedení COMECE a CEC navštíví příští týden Česko

V rámci probíhajícího českého předsednictví v Radě EU navštíví 7.-8. prosince 2022 Prahu ekumenická delegace Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) a Konference evropských církvi (CEC).

Číst dál

Papež při generální audienci: Milovaná Ukrajina je stále v našem srdci a modlitbách

Poté, co papež František dnes dopoledne na Svatopetrském náměstí pronesl další katechezi z cyklu o duchovním rozlišování, připomenul v pozdravech k jednotlivým jazykovým skupinám dnešní svátek sv. Ondřeje, patrona konstantinopolského patriarchátu, a dobu adventní jako začátek nového liturgického roku.

Číst dál

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera k výročí úmrtí Karla IV.

Přinášíme kázání pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, které pronesl v úterý 29. listopadu během requiem za Karla IV. na Karlštejně.

Číst dál

Za svobodu vyznání

Už počtvrté se v Česku konala připomínka pronásledovaných pro víru Červená středa. 130 míst se zapojilo, červeně byl poprvé nasvícen také Mariánský sloup nebo česká ambasáda v Dillí. A poprvé se konal benefiční koncert.

Číst dál

Synoda v arcidiecézi pokračuje

V děkanátech olomoucké arcidiecéze nyní opět začínají pracovat synodní skupinky, které budou rozlišovat podněty na základě Dokumentu pro kontinentální etapu. Souběžně s tím se objevují i další podněty pro synodalitu v diecézi.

Číst dál

Videa upozorňují na účast věřících s postižením na synodě

Vatikánské Dikasterium pro laiky, rodinu a život po sérii setkání představuje čtyři videa, která přibližují příspěvek věřících s postižením k synodě o synodalitě.

Číst dál

Papežův rozsáhlý rozhovor pro America Magazine

Rozhovor s papežem o široké škále témat, včetně polarizace v americké církvi, rasismu, války na Ukrajině, vztahů Vatikánu s Čínou a role žen v církvi.

Číst dál

Ve FTN byla zahájena výuka zdravotních sester z Církevní střední školy Jana Pavla II.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo v pondělí 28. listopadu slavnostně otevřeno detašované pracoviště praktické výuky budoucích praktických a diplomovaných všeobecných sester z Církevní SZŠ Jana Pavla II. Stalo se tak za podpory Arcibiskupství pražského. Jde o první pracoviště tohoto druhu v ČR v rámci fakultních nemocnic. Celkově jde o více než 60 studentek a studentů v oborech praktická sestra a všeobecná sestra.

Číst dál

Belgičtí biskupové: Přehodnotit postavení žen v církvi

Jedenáct belgických biskupů trvá na tom, že ženy by měly mít možnost přistoupit k jáhenskému svěcení. Jak řekl Vatikánskému rozhlasu lutyšský biskup Jean-Pierre Delville, bylo to jedno z témat, o kterém hovořili s papežem během návštěvy Ad limina.

Číst dál

Umožněme nový start po katastrofě: Obláti pomáhají v záplavových oblastech Pákistánu

Ničivé záplavy zanechaly v Pákistánu zkázu. Vláda země oficiálně požádala mezinárodní společenství o pomoc. Pákistánská Národní agentura pro zvládání katastrof oznámila, že povodně mezi 1. červencem a 1. zářím 2022 si vyžádaly přes 1300 mrtvých a více než 3500 zraněných.

Číst dál

Synoda o synodální církvi: dialog, naslouchání a rozlišování pokračuje

V pondělí a v úterý se v Římě setkávají vedoucí představitelé kontinentální fáze synody o synodální církvi, kteří mají možnost hovořit přímo s jejím sekretariátem, který tento proces řídí.

Číst dál

Čína podle Vatikánu porušila vzájemnou dohodu, Peking kritiku odmítá

Vatikán o víkendu vyjádřil "údiv a lítost" nad zprávou o slavnostním uvedení čínského biskupa Johna Penga Weizhao do funkce pomocného biskupa v Ťiang-si. Nejedná se totiž o diecézi uznávanou Svatým stolcem. Papež totiž 56letého duchovního v roce 2014 původně jmenoval biskupem diecéze Yujiang, čínský režim jeho nastolení ale tehdy zabránil. Jeho nynější dosazení do Ťiang-si tak není v souladu s "duchem dialogu mezi Vatikánem a čínskou stranou" ani se společnou dohodou o jmenování biskupů, uvedl Svatý stolec.

Číst dál

Video: Jan Graubner k 1. neděli adventní

Přinášíme vám video arcibiskupa pražského Jana Graubnera k 1. neděli adventní.

Číst dál

V Lisabonu představili obsah SDM 2023

Přibližně měsíc od zahájení registrace se k účasti na Světových dnech mládeže 2023 v Lisabonu přihlásilo přibližně 200 000 mladých. Jde hlavně o větší skupiny z Itálie, Brazílie, Španělska a Francie, uvedl na víkendové tiskové konferenci lisabonský pomocný biskup Américo Aguiar, který je zároveň předsedou Nadace Světových dnů mládeže (SDM). Zároveň také představil pastorační rok v portugalské mariánské svatyni ve Fatimě, která bude podle něj hrát při SDM stěžejní roli.

Číst dál

Nečekané úmrtí předního afrického kardinála

Ghanský biskup kardinál Richard Kuuia Baawobr včera zemřel v 63 letech v římské nemocnici Gemelli. Stalo se tak přesně tři měsíce poté, co ho papež František povýšil mezi kardinály. Den před konzistoří 27. srpna prodělal biskup Baawobr infarkt a od té doby se léčil v Římě. Kardinálský klobouk mu papež František nechal poslat přímo do nemocnice.

Číst dál

Dva řeckokatoličtí kněží byli na Ukrajině odvlečeni ruskými okupačními silami

Redemptoristy Ivana Levického a Bohdana Geletu, faráře a vikáře kostela Narození Panny Marie v Mariupolu, zatkla ruská okupační správa v nedalekém Berďansku. Obvinila je z údajné podvratné činnosti – držení zbraní a munice a také knih o ukrajinské historii, oba kněží jsou nyní ve vazbě.

Číst dál

Mons. Jan Mráz bude uveden do úřadu probošta pražské kapituly

Slavnostní nešpory s uvedením Mons. Jana Mráze do úřadu probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě Pražském zazní v kapitulním kostele Všech svatých v neděli 11. prosince 2022 v 17 hodin.

Číst dál

Papež připomíná oběti povodní na Ischii a ženy trpící násilím

Po modlitbě Anděl Páně se papež zaměřil na trpící, zejména na oběti povodní na italském ostrově Ischia, na ženy, které jsou oběťmi sexuálního násilí, a na mučenou Ukrajinu.

Číst dál

Nemocniční kaplani přijali ve Zlíně pověření ke službě

Při slavnostní ekumenické bohoslužbě, které v sobotu 26. listopadu 2022 v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně předsedal biskup Josef Nuzík, složili slib do rukou svých církevních představených nemocniční kaplani, kteří působí v nemocnicích a domovech pro seniory převážně na území Zlínského kraje.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 28. listopadu do 4. prosince 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Číst dál

Papež František vyzývá k izraelsko-palestinskému dialogu

Papež František vyjádřil znepokojení nad nárůstem násilí a střetů, k nimž dochází v Palestinském státě a Izraeli, a vyzval tamní úřady, aby našly způsoby, jak pokročit v dialogu a vybudovat vzájemnou důvěru v zájmu trvalého míru.

Číst dál

Co nás pandemie naučila

Málokterá doba přinesla tak výrazný a rychlý posun jedním konkrétním směrem, jak to během uplynulých dvou let v oblasti využití moderních technologií dokázala omezení způsobená pandemií. Jak se dnes v této sféře pohybuje církev?

Číst dál

Přijď, Pane Ježíši! - Střelná modlitba nejen v adventu

Poslední kniha Bible Zjevení Janovo končí slovy: „A Duch i nevěsta praví: ‘Přijď!’ A kdokoliv to slyší, ať řekne: ‘Přijď!’ Kdo žízní, ať přistoupí; kdo touží, ať zadarmo nabere vody života. (...) Ten, od něhož je to svědectví, praví: ‘Ano, přijdu brzo.’ Amen, přijď, Pane Ježíši! Milost Pána Ježíše se všemi“ (Zj 22,17.20-21). Tento eschatologický text čteme obvykle v adventu a týká se paruzie – druhého Kristova příchodu. Ale nevnímejme paruzii jenom jako něco budoucího, ale hlavně přítomného.

Číst dál

Vatikán k instalaci čínského biskupa v diecézi, kterou neuznává

Svatý stolec vyjádřil překvapení a lítost nad jmenováním Mons. Jana Pcheng Wej-čao, biskupa z Jü-ťiang (provincie Ťiang-si), do funkce pomocného biskupa diecéze Ťiang-si, kterou Svatý stolec ofiálně neuznává.

Číst dál

Noël Treanor novým apoštolským nunciem v Evropské unii

Papež František jmenoval dnes Mons. Noëla Treanora, dosavadního biskupa v irské diecézi Down and Connor, novým apoštolským nunciem při Evropské unii a zároveň ho povýšil do arcibiskupského stavu.

Číst dál

Jako by Bůh sestupoval mezi tóny

Je jedním ze čtyř lidí, kteří kdy obdrželi čestný doktorát pražské Akademie múzických umění. KAREL PAUKERT, rodák z Čech a světově proslulý varhaník kvůli, tomu přicestoval přes oceán z USA. „K tomu se nevyjadřuji,“ odmítá otázky po svém úspěchu a slávě. Zato o svém pravidelném hraní v kostele, o životě či emigraci se rozhovoří rád.

Číst dál

Papež: Násilí na ženách souvisí s kulturními postoji, zakořeněnou mentalitou a předsudky

Papež František dnes 26. listopadu dopoledne v Klementinském sále Apoštolského paláce přijal zhruba dvě stě členů italské Centrály pro boj s organizovaným zločinem, která působí při státní policii a zaměřuje se na odhalování mezinárodní kriminality. V těsném sousedství Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách, který připadl na 25. listopad, věnoval František celou svou promluvu právě této problematice, na niž za svého pontifikátu trvale upozorňuje.

Číst dál

Do ulic Prahy dnes vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD

Do pražských ulic dnes po setmění vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD. Jízdě bude předcházet požehnání sochy svatého Kryštofa, který je patronem řidičů a cestujících, a rozsvícení vánočního stromu v Muzeu MHD ve střešovické vozovně.

Číst dál

Papež se modlí za bezdomovce, který zemřel na Svatopetrském náměstí

Vatikánský tiskový mluvčí potvrdil, že papež František se dozvěděl o smrti německého bezdomovce, který zemřel pod Berniniho kolonádou na Svatopetrském náměstí. Modlí se za něj i všechny lidi bez domova a vyzývá věřící, aby se k jeho modlitbě připojili.

Číst dál

Aplikace Průvodce adventem 2022

Průvodce adventem je nyní možné využít také ve formě aplikace pro Android, iPad a iPhone. Aplikace je dostupná zdarma na Google Play a AppStore.

Číst dál

Vaše bolest je i mou bolestí, píše papež Ukrajincům

Svatý otec píše ukrajinskému národu devět měsíců po vypuknutí války osobní dopis: "Rád bych připojil své slzy k vašim a řekl vám, že není dne, kdy bych vám nebyl nablízku a nenosil vás ve svém srdci a v modlitbě. Vaše bolest je i mou bolestí. V Ježíšově kříži dnes vidím vás, kteří trpíte hrůzou rozpoutanou touto agresí," stojí mimo jiné v listu papeže Františka.

Číst dál

Papež František jmenoval další ženy do čelných pozic v římské kurii

Papež František dnes mimo jiné jmenoval Raffaellu Giulianiovou sekretářkou Papežské komise pro posvátnou archeologii a Antonellu Sciarrone Alibrandiovou podsekretářkou Dikasteria pro kulturu a výchovu.

Číst dál

Důvod k naději, či zklamání?

V neděli skončila v Egyptě klimatická konference COP27. Přinesla nějaké povzbudivé výsledky?

Číst dál

Neapolští chtějí dostat úctu k patronu města na seznam UNESCO

Kult svatého Januária a zázrak zkapalňování jeho krve v Neapoli se mohou stát nehmotným kulturním dědictvím UNESCO. Jak dnes informoval italský deník La Repubblica, zítra hodlají občanské i církevní instituce sdružené kolem neapolského arcibiskupa kardinála Domenica Battaglii oficiálně podat kandidaturu.

Číst dál

V africkém Mali zmizel německý misionář

Němečtí biskupové požadují okamžité propuštění německého řeholníka Hanse-Joachima Lohreho, který byl pravděpodobně unesen v africkém Mali. Rodák z Vestfálska působil v Africe tři desítky let jako misionář. Jeho opuštěné auto bylo nalezeno v hlavním městě Bamako.

Číst dál

Vlčí doupě a „Překvapení DJ Lupíka“: Jde s tebou

Nové video od týmu Vlčího doupěte s inspiracemi nejen pro děti ke každodennímu prožívání křesťanské víry.

Číst dál

Kardinál Parolin: Ukrajinu nelze nechat v temnotě a chladu

V rozhovoru pro italskou televizi Tv2000 potvrdil kardinál státní sekretář Pietro Parolin úsilí Svatého stolce o mír na Ukrajině.

Číst dál

Padl verdikt soudu s čínským kardinálem Zenem

Devadesátiletý kardinál Joseph Zen a pět dalších aktivistů za lidská práva byli dnes v Hongkongu odsouzeni k zaplacení pokut za údajně protiprávní neregistrování fondu na pomoc demokratickým aktivistům. Jak informoval portál Hong Kong Free Press, čínský soud jim jednotlivě uložil pokuty ve výši 2 500 až 4 000 hongkongských dolarů. Nicméně všichni čelí ještě dalšímu obvinění, a to z údajného spolčování s cizími mocnostmi.

Číst dál

Synodální cesta v Německu: Vatikán zveřejnil texty kuriálních kardinálů

Synodální cesta katolické církve v Německu byla minulý pátek předmětem setkání na vysoké úrovni v Římě. Němečtí biskupové, kteří byli v Římě na návštěvě Ad limina, hovořili s nejvyššími představiteli římské kurie. Vatikán tento čtvrtek zveřejnil příspěvky, které na setkání pronesli zástupci Svatého stolce kardinálové Luis Ladaria a Marc Ouellet.

Číst dál

Co je to advent?

26. listopadu večer vstoupíme do adventní doby a do nového liturgického roku. Jaký je význam tohoto období? Jaké zvyklosti jsou s ním spojeny?

Číst dál

Další dokumenty k Synodálnímu procesu jsou nyní i česky

V českém překladu je nyní k dispozici tzv. Dokument pro kontinentální etapu (DKE), tedy pracovní text shrnující dosavadní syntézy Synodálního procesu z celého světa. Dokument bude nyní základem pro další zamýšlení v rámci kontinentální etapy Synody o synodalitě.

Číst dál