Nejnovější zprávy z Církev.cz

Arcibiskupský palác zahajuje sezónu, nabídne v ní i čtyři výstavy

Dokumenty StB proti arcibiskupu Matochovi, umělecké sbírky arcibiskupa Fürstenberga nebo snímky vytvořené současným pomocným biskupem Antonínem Baslerem. Především ale historické sály největší palácové budovy ve městě mohou lidé během tohoto roku vidět při návštěvě Arcibiskupského paláce v Olomouci. Veřejnosti se poprvé otevře v sobotu 1. dubna 2023 a během roku nabídne postupně čtyři výstavy.

Číst dál

FOTOGALERIE: Ve Slavkovicích se lidé modlili za olomouckou arcidiecézi

Mší svatou a požehnáním s modlitbou za olomouckou arcidiecézi prožili lidé sobotu 18. března 2023 ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě – poutním místě zasvěceném Božímu milosrdenství. Bohoslužbu celebroval biskup Antonín Basler.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. března 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

FOTOGALERIE: Rekviem za kardinála Miloslava Vlka

Rekviem za kardinála Miloslava Vlka sloužil v den připomínky jeho úmrtí (18.3.) Mons. Jan Graubner v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Na závěr bohoslužby arcibiskup požehnal sošku Pražského Jezulátka, kterou čeští věřící věnují novému chrámu v brazilském městě São João del Rei.

Číst dál

V Nepomuku si při jarní mši připomněli 630 let od umučení Jana Nepomuckého

Nepomuk na Plzeňsku si tento víkend připomněl výročí 630 let od umučení světově nejznámějšího českého světce Jana Nepomuckého při tradiční jarní pouti. Vrcholem akce byla poutní mše, při které byla slavnostně uložena do kostela sv. Jana Nepomuckého relikvie posledního českého krále, blahoslaveného Karla I. Rakouského. Akci si dnes nenechaly ujít asi dvě stovky lidí. Šlo o druhou významnou událost, po oslavách 300 let od blahořečení Nepomuckého před dvěma lety, kterou si Nepomuk v tomto století připomněl, řekl dnes ČTK nepomucký místostarosta Pavel Motejzík.

Číst dál

Dekret o právním zastoupení v Dikasteriu pro evangelizaci

V zájmu realizace apoštolské konstituce o římské kurii Praedicate evangelium papež vydal dekret, podle něhož plné právní zastoupení sekce pro základní otázky evangelizace ve světě Dikasteria pro evangelizaci ve všech ekonomických a administrativních záležitostech přísluší dočasnému viceprefektovi Sekce pro první evangelizaci a nové partikulární církve téhož vatikánského Dikasteria.

Číst dál

Papež se modlí za Ekvádor, zasažený zemětřesením, a sužovanou Ukrajinu

Po dnešní polední modlitbě papež František vyjádřil blízkost lidem postiženým zemětřesením v Ekvádoru, které si vyžádalo nejméně třináct mrtvých a 126 zraněných, a ujistil o své modlitbě. Připomněl rovněž nadále trvající utrpení ukrajinského národa, vystaveného válečným zločinům.

Číst dál

Papež popřál všem otcům k jejich svátku a svěřil je pod ochranu svatého Josefa

Na závěr modlitby Anděl Páně papež František poblahopřál všem otcům k dnešnímu svátku svatého Josefa a pozdravil účastníky Římského maratonu, kteří proběhli rovněž ulicemi přiléhajícími k Vatikánu.

Číst dál

„Živý je Bůh, v jehož službách stojíme“

Bosé karmelitky proměňují zchátralý statek v Drastech u Prahy v klášterní areál.

Číst dál

Arcibiskup Gallagher: Svatý stolec podporuje evropskou budoucnost Albánie

Sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi dnes zahájil návštěvu Albánie, která potrvá do 20. března a koná se na pozvání albánské ministryně zahraničí Olty Xhaçky a předsedy Albánské biskupské konference Angela Massafry.

Číst dál

Předseda amerického episkopátu: Synodální proces neznamená snižování požadavků evangelia na nejnižšího jmenovatele

Učení církve, které vychází z Božího zjevení, nelze změnit. To musí být jasně řečeno a nikdo nesmí být v tomto ohledu klamán - říká předseda amerického episkopátu v rozhovoru pro německý týdeník Die Tagespost. Poukazuje na to, že nikdo, s výjimkou ďábla a nepřátel církve, by nebyl šťastný ze schizmatu. Dodává však, že synodální proces měl být časem modlitby a naslouchání Duchu Svatému, a Duch nikdy neodporuje Písmu ani tradici, která je zdrojem Božího zjevení.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa: Církev se neobejde bez teologie

Synoda se neobejde bez teologie a stejně tak se bez ní neobejde ani církev v žádném okamžiku svého života. Teologie je totiž slovo o Bohu, uvedl kardinál Raniero Cantalamessa ve svém postním zamyšlení pro papeže a římskou kurii.

Číst dál

Nikaragua: Zástupce Vatikánu opouští zemi

Poslední vatikánský diplomat opustil Nikaraguu. Na žádost tamní vlády P. Marcel Diouf, chargé d'affaires apoštolské nunciatury v Managui, přesídlil do Kostariky.

Číst dál

Pastýřský list biskupa Martina: Služba rodině je stále potřebnější

Ke čtvrté neděli postní posílá biskup Martin David do farností svůj pastýřský list o rodině. V neděli, které se říká latinsky Laetare, mají totiž v ostravsko- opavské diecézi hned dva důvody k radosti: kromě blízkosti Velikonoc je to i oslava 30. narozenin Centra pro rodinu a sociální péči. Přinášíme plné znění pastýřského listu.

Číst dál

Den s arcibiskupem Stojanem proběhne v Olomouci

Centra pro školy ve spolupráci s Cyrilometodějskou křesťanskou akademií pořádají „Den s A. C. Stojanem“, který se uskuteční v Olomouci v sobotu 1. dubna 2023.

Číst dál

Jarní sbírka Daránek

Daránek je celostátní sbírka, která je organizována od roku 2021 Charitou České republiky. Podporuje charitativní zařízení a služby starající se o děti. Podpořeny mohou být například azylové domy pro matky s dětmi, nízkoprahové kluby pro děti, volnočasové aktivity dětí ze sociálně slabého prostředí, služby pro děti handicapované, případně mohou být finanční prostředky využity na podporu práv dětí. Část sbírky může připadnout i na přímou podporu rodin s dětmi v nouzi.

Číst dál

Člověk a Víra ve Vranově u Brna

V neděli 19. března 2023 v 11.00 hodin bude brněnský biskup Pavel Konzbul slavit bohoslužbu ve Vranově u Brna po členy spolku Člověk a Víra. Po bohoslužbě následuje beseda s přítomnými fotografy.

Číst dál

Biskup Cikrle vydal novou publikaci s názvem Fiat

Emeritní brněnský biskup Vojtěh Cikrle vydal publikaci "Fiat" s mariánskou tematikou.

Číst dál

Květný pátek 2023 ve Sloupu

Hlavní poutní mši ve Sloupu v Moravském krasu bude celebrovat brněnský biskup Pavel Konzbul v pátek 31. března 2023 v 10.30 hodin.

Číst dál

Charita posílá na Ukrajinu další kamion elektrocentrál

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) dnes na Ukrajinu vypravila další kamion se 198 elektrocentrálami. Je mezi nimi jeden silnější generátor pro lokální zdravotnické zařízení. Všechna tato zařízení budou sloužit pro nouzové dodávky elektrické energie během výpadků dodávek proudu. Jsou stále potřeba, protože raketový útok v minulém týdnu byl na Ukrajině opět cílen na tamní energetická zařízení. Tak jako pomoc ACHO, pokračuje také sbírka na financování této pomoci.

Číst dál

Přípravná setkání na Světové dny mládeže proběhnou na jaře v jednotlivých diecézích

Každé diecézní centrum mládeže připravuje setkání pro ty, kteří se chystají v srpnu na Světové dny mládeže do Lisabonu. Přípravná setkání nabídnou mladým bohatý program, kde se nejen duchovně naladí na Lisabon, ale také budou mít prostor seznámit se s dalšími účastníky. Přinášíme přehled přípravných setkání v jednotlivých diecézích.

Číst dál

Sázava si připomene svého prvního opata sv. Prokopa

Svatý Prokop, první opat benediktinského kláštera na Sázavě a patron Čech, horníků, rolníků, vinařů i poustevníků zemřel před 970 v roce 1053. Vzpomínkovou akci otevře pražský arcibiskup Jan Graubner slavnostní bohoslužbou, která začne 25. března od 10.30. Zároveň zahájí poutní sezónu na Sázavě. V České republice lze navštívit více než sedm desítek kostelů, kaplí a jiných poutních míst sv. Prokopa.

Číst dál

Sekretariát synody vyzval k celosvětové mariánské modlitbě za synodální proces

Kardinál Mario Grech, generální sekretář synody, ustavil sedmičlennou komisi, která bude pověřena přípravou XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody. Sekretariát synody zároveň vyzval k celosvětové mariánské modlitbě za celý synodní proces v církvi i za říjnové generální shromáždění.

Číst dál

Sezónu v olomouckém Arcibiskupském paláci otevře výstava o arcibiskupu Matochovi

Zaujala vás osobnost arcibiskupa Josefa Karla Matochy a rádi byste se seznámili s jeho nelehkým osudem pastýře v novodobé době temna? Chcete se dozvědět více informací k pohnuté době 50. a 60. let minulého století, jaké události jí předcházely a co následovalo? Zajímá vás, jestli měl komunistický režim cílený a podrobný plán k likvidaci katolické církve, nebo se jen řídil marxistickým dogmatem: náboženství – opium lidstva? Pak je tato výstava určena právě pro vás.

Číst dál

Přehlídka v Odrách ukáže, jak se na církevních školách rozvíjejí talenty

29. ročník Celostátní přehlídky církevních škol v zájmové umělecké činnosti se po roce vrací do Oder. Oproti ročníkům, které omezila covidová pandemie, se festival mladých zpěváků, herců i recitátorů odehraje v klasickém třídenním rozsahu od 21. do 23. března 2023. Veřejnost uvidí to nejlepší na dvou závěrečných galavečerech a organizátoři zvou také na koncert kapely GOOD WORK a doprovodnou výtvarnou výstavu.

Číst dál

24 hodin pro Pána: spojme se i letos v modlitbě s celým světem

Být před Pánem, naslouchat mu, chválit, děkovat i prosit. Papež František zve celou církev uprostřed postní doby k prožití 24 hodin pro Pána v pátek 17. a v sobotu 18. března. Kde se k adoracím a dalším modlitbám připojit?

Číst dál

Organizace "Kroky pro život" v Mexiku vyzývá k přijetí zákona proti náhradnímu mateřství

V rámci kampaně proti náhradnímu mateřství kreslí členové mexické organizace "Kroky pro život" nápisy na zdi jako např. "Ženy nejsou na pronájem, stejně jako jejich děti nejsou na prodej". Účelem těchto sloganů je zviditelnit iniciativu, která v Mexiku podporuje přijetí zákona proti náhradnímu mateřství.

Číst dál

Prohlášení předsedy ČBK k útokům na sv. Jana Pavla II.

Přinášíme text prohlášení pražského arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, k útokům na sv. Jana Pavla II.

Číst dál

Papež: Symboly v liturgii nesmíme opouštět, nýbrž vysvětlovat

Papež František během zasedání Papežských akademií o sakrální architektuře připomněl důležitost symbolického jazyka v liturgii.

Číst dál

Nad Přibyslaví byla vztyčena křížová cesta

V sobotu 11. března byla vztyčena křížová cesta uměleckého kováře Petra Štáfla v Přibyslavi.

Číst dál

Konference pro křesťanské podnikatele poradí, jak z krize

Na ožehavá témata současného osobního i pracovního života se zaměří konference „Jak z krize podnikajícího křesťana“, kterou v sobotu 27. května 2023 pořádá v prostorách Stojanova gymnázia na Velehradě sdružení Kompas.

Číst dál

Papež vyzývá, aby oběti zneužívání měly jasnou možnost, jak se domoci spravedlnosti

Papež František v poselství svěřuje přímluvě Panny Marie Nanebevzaté, patronky Paraguaye, úsilí II. latinskoamerického kongresu o prevenci zneužívání v církvi, který dnes začal v Asunciónu a potrvá do 16. března.

Číst dál

Slavnostní uložení ostatků bl. Jindřicha Libraria v Českých Budějovicích

Relikviář s ostatky bl. Jindřicha Libraria, prvního převora českobudějovického dominikánského kláštera, byl 10. března slavnostně uložen do zrestaurované gotické niky v klášterním kostele Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích

Číst dál

Hukvaldy budou mít po letech nového oborníka, role přechází z otce na syna

V hukvaldské oboře Biskupských lesů se mění správce. Po 41 letech předává oborník Milan Koutný štafetu synovi. Povolání se v rodině dědí už pátou generaci.

Číst dál

Kardinál Parolin: Rozhodnutí synodální cesty nejsou v souladu s učením církve

Německá synodální cesta přijímá rozhodnutí, která nejsou v souladu s učením církve, řekl kardinál Pietro Parolin s odkazem na kroky přijaté na posledním synodálním shromáždění ve Frankfurtu. Podle vatikánského státního sekretáře musí v těchto otázkách dojít k dialogu a konfrontaci mezi církví v Německu, Svatým stolcem a všeobecnou církví.

Číst dál

Centrum pro rodinu a sociální péči v Ostravě slaví 30 let

Centrum pro rodinu a sociální péči v Ostravě slaví třicátiny. Při té příležitosti bude celebrovat mši svatou v neděli 19. března v 10:30 v ostravském kostele svatého Václava biskup Martin David, administrátor ostravsko-opavské diecéze. Mše svatá bude přenášena televizí Noe.

Číst dál

Biskupové EU si zvolí nové vedení a setkají se v Římě s papežem

Biskupové/delegáti v COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie).se sejdou 22.-24. března 2023 v Římě, aby zvolili nové vedení. Volba se uskuteční v rámci jarního plenárního zasedání této organizace a na programu bude i audience u papeže Františka nebo setkání s italským ministrem zahraničních věcí Antoniem Tajanim.

Číst dál

VIDEO: Dějiny spirituality 1- nové video prof. M. Weise

Nový cyklus přednášek prof. Martina Weise obsahuje 7 dílů. Primárně se jedná o podpůrný studijní materiál používaný určený pro distanční výuku bakalářů teologie v předmětu Dějiny spirituality. Teologická fakulta jej ale nyní dává k dispozici i jako vzdělávací video pro širokou veřejnost.

Číst dál

Ředitel EWTN Michael Warsaw: Katoličtí novináři mají být hlasateli pravdy

Ve Washingtonu proběhla od 10. do 11. března konference na téma "Žurnalistika ve světě postpravdy." Generální ředitel televize EWTN vyzval novináře, aby vytrvali a zůstali hlasateli pravdy.

Číst dál

Exercicie na lodi pro mládež

Děkanství Opočno zve mladé na duchovní cvičení na lodi. Vydejte se za jedinečnými zážitky na moře, na cestu, ze které se vrátíte naplněni radostí a Boží láskou.

Číst dál

Blahopřání arcibiskupa Graubnera k 10. výročí pontifikátu papeže Františka

Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a předseda ČBK, gratuluje jménem církve v České republice papeži Františkovi k dnešnímu 10. výročí pontifikátu Jeho Svatosti.

Číst dál

Promluva arcibiskupa Jana Graubnera při prezidentské inauguraci

Přinášíme promluvu pražského arcibiskupa Jana Graubnera, kterou pronesl ve svatovítské katedrále v den inaugurace prezidenta Petra Pavla.

Číst dál

Nikaragua uzavírá vatikánské velvyslanectví v Managui i své při Svatém stolci

Nikaragujský prezident Daniel Ortega podle agentury Reuters nařídil uzavření vatikánského velvyslanectví v Managui a nikaragujského velvyslanectví při Svatém stolci v Římě.

Číst dál

2023: Chodíme spolu a co dál?

Také v letošním roce pořádá komunita Emmanuel víkend pro ty, kdo spolu chodí. Setkání obsahuje společné chvály, přednášky, adoraci, vzájemné sdílení a mši svatou. Víkend je určen pouze pro páry. Nejbližší termín akce je 25. až 26. března 2023 v Brně.

Číst dál

Věřící opět prožijí „24 hodin pro Pána“

Nejen v kostelích olomoucké arcidiecéze se v pátek a sobotu 17.–18. března 2023 uskuteční celosvětová akce „24 hodin pro Pána“, kterou vyhlásil papež František. Smyslem iniciativy je poukázat na význam svátosti smíření a využít postní dobu jako nejvhodnější období pro evangelizaci ve světle této svátosti.

Číst dál

Další seminář o evangelizaci je za námi

V sobotu 11. března proběhl v prostorách Nového Adalbertina již 3. Seminář o evangelizaci. Hlavním hostem byl P. Josef Prokeš, který si pro účastníky připravil dopolední přednášku na téma: „Jak dnešní lidé touží po evangeliu? A jaká je v tom moje role?“

Číst dál

Třetí postní víkend prožili bohoslovci s biskupem Martinem v Římě

Na krátkou a intenzivní pouť se o uplynulém víkendu vypravili diecézní bohoslovci spolu s biskupem Martinem Davidem. Tradiční společný víkend prožili v Římě.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 13. do 19. března 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Papež František slaví 10 let pontifikátu

Papež František dnes slaví 10. výročí svého pontifikátu. Hlavou římskokatolické církve se stal argentinský jezuita Jorge Mario Bergoglio 13. března 2013 ve svých 76 letech jako první papež z amerického kontinentu.

Číst dál

Imám Al-Tajíb: František, velký podpůrce míru a bratrství

Pozdrav velkého imáma al-Azharu papeži k desátému výročí jeho pontifikátu: Neúnavně se věnuje zmírňování utrpení lidí a utlačovaných

Číst dál

Arcibiskup Welby: František umí nahlédnout do srdce člověka

Arcibiskup z Canterbury se zamýšlí nad papežovým pastoračním stylem: Je v něm hloubka, která je požehnáním pro celou církev, a to nejen pro římskokatolickou.

Číst dál

Patriarcha Bartoloměj: František je milovaný bratr, s nímž sdílím požehnanou cestu

Ekumenický pravoslavný patriarcha ve svém blahopřání papeži Františkovi zdůrazňuje pouto přátelství a ducha, které oba spojuje: pojí nás společné úsilí spatřovat Kristovu přítomnost v těch, kteří nejvíce trpí.

Číst dál

Papež vyzval k jednotě víry a solidaritě s oběťmi válek

Po dnešní polední mariánské modlitbě papež František připomenul blížící se postní kající liturgii v rámci iniciativy „24 hodin pro Pána“. Zároveň vyzval k jednotě ve víře a solidaritě s oběťmi válek, zejména pak s ukrajinským obyvatelstvem.

Číst dál

Papež František: Sním o spravedlivější, otevřenější a výrazněji pastorační církvi

V rozhovoru pro argentinský deník La Nación papež potvrzuje, že církev jde cestou vytyčenou druhým Vatikánským koncilem, aby byla více domovem pro všechny. Hovořil také o probíhající synodě o synodalitě, úsilí Svatého stolce znovu obnovit mír na Ukrajině nebo o nebezpečí genderové ideologie.

Číst dál

František: Nemůžeme mlčet k osudu žen, které se staly oběťmi násilí

Při setkání s účastníky konference, kterou zorganizovala SACRU (Strategic Alliance of Catholic Research Universities), a nadace Centesimus annus pro pontifice, papež odsoudil diskriminaci žen, nerovné podmínky žen v zaměstnání a ocenil nezastupitelný přínos žen ve společnosti ale i pro dějiny spásy.

Číst dál

Papež: Nebráním se cestě do Argentiny

Papež František uvedl v hodinovém rozhovoru pro argentinský zpravodajský portál Infobae, který se uskutečnil u příležitosti 10. výročí jeho pontifikátu, že se nevyhýbá cestě do Argentiny. Cestu do své vlasti již údajně jednou plánoval, avšak neuskutečnila se, protože se kryla s politickými volbami. Nyní však otevřeně prohlásil, že chce svou rodnou zemi navštívit.

Číst dál

Kardinál Cantalamessa: Ježíš má být v centru církve, nikoli v pozadí

Sekularizovaný svět se velice snaží, aby kdykoli se mluví o církvi, bylo jméno Ježíš umlčeno nebo odsunuto do pozadí. A bohužel tomu tak skutečně je. My naopak musíme udělat všechno pro to, aby bylo přítomné," řekl kardinál Cantalamessa ve svém druhém postním kázání pro papeže a kurii. Zdůraznil, že nejde o to, aby se církev schovávala za Ježíšovu osobu, ale aby věděla, že On je její silou a životem.

Číst dál

Polští biskupové: Obvinění papeže Jana Pavla II. vycházejí ze zpráv tajné policie

Polská biskupská konference se vyjádřila k dokumentu polské televize TVN24, který obviňuje Jana Pavla II. z utajování sexuálního zneužívání dětí kněžími v době, kdy působil jako krakovský arcibiskup.

Číst dál

Věřit celým tělem

„V tělesném i duchovním životě souvisí všechno se vším, i tělo a duše tvoří jeden celek. Vždyť člověk má věřit celým svým tělem: hlavou – protože víra má být rozumná, ne pošetilá; ústy – protože víra má hovořit o Kristu (a s Kristem); očima – protože víra má vidět znamení doby a nemá být slepá; ušima – protože víra má slyšet hlas potřebných; rukama – protože víra má být činorodá, ne lenošná; nohama – protože víra nemá stát na místě; srdcem – protože víra má být laskavá, ne studená.“

Číst dál

Německá synodální cesta nerezignuje na své postuláty

Přes 200 lidí diskutuje o reformě katolické církve v Německu ve Frankfurtu nad Mohanem, kde do soboty 11. března probíhá páté plenární zasedání německé "synodální cesty". Ta se v poslední době stala předmětem ostré kritiky papeže Františka a tří vatikánských kardinálů.

Číst dál